Badania dla kierowców kat. B – co warto wiedzieć?

Badania lekarskie dla kierowców kategorii B są nieodłącznym elementem procesu uzyskiwania uprawnień do prowadzenia pojazdów osobowych. Zarówno przyszli kierowcy, jak i osoby, które już posiadają prawo jazdy, muszą spełnić określone wymagania zdrowotne, aby móc bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. W tym artykule omówimy, kto musi przejść takie badania, jak wygląda ich przebieg oraz co warto wiedzieć przed wizytą u lekarza.


Dla kogo badania lekarskie są obowiązkowe?

Badania lekarskie dla kategorii B są wymagane w kilku przypadkach:

  1. Przed rozpoczęciem kursu prawa jazdy – są niezbędne do uzyskania numeru Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Numer PKK jest potrzebny do zapisania się na kurs i egzamin na prawo jazdy. Więcej o tym procesie przeczytasz tutaj.
  2. Przy przedłużeniu prawa jazdy – dotyczy to kierowców, których dokument traci ważność ze względu na upływ terminu badań lekarskich.
  3. Podczas wymiany prawa jazdy zagranicznego na polskie – badania są konieczne, aby potwierdzić zdolność do prowadzenia pojazdów w Polsce.

Jak wygląda przebieg badań?

Proces badań lekarskich dla kierowców kategorii B jest prosty i trwa zazwyczaj kilkanaście minut. W jego trakcie lekarz przeprowadza:

  • Wywiad medyczny dotyczący stanu zdrowia i historii chorób.
  • Podstawowe badanie wzroku.
  • Ocenę słuchu i równowagi.
  • Pomiar ciśnienia krwi.
  • Ogólną ocenę stanu zdrowia, aby wykluczyć schorzenia mogące wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

Szczegóły dotyczące tego, jak przebiega badanie, znajdziesz w naszym artykule: Jak przebiega proces badań lekarskich?.


Czy badania psychotechniczne są konieczne?

Dla osób starających się o prawo jazdy kategorii B badania psychotechniczne nie są wymagane. Dotyczą one wyłącznie kierowców zawodowych oraz osób, które utraciły prawo jazdy np. w wyniku prowadzenia pod wpływem alkoholu. Więcej o badaniach dla zawodowych kierowców przeczytasz tutaj.


Co zabrać na badania?

Na badania lekarskie należy zabrać:

  • Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
  • Ewentualną dokumentację medyczną, jeśli masz schorzenia mogące wpływać na zdolność prowadzenia pojazdu.
  • Okulary lub soczewki, jeśli korzystasz z nich na co dzień.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Co zabrać na badania lekarskie dla kierowców?.


Koszt badań lekarskich

Cena badania lekarskiego nie jest regulowana urzędowo i zależy od konkretnego lekarza. W większości przypadków wynosi od 200 do 400 zł. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Ile kosztuje badanie lekarskie?.


Jak długo ważne są badania?

Okres ważności badania zależy od decyzji lekarza orzecznika. W przypadku braku przeciwwskazań zdrowotnych, badania są ważne zazwyczaj przez 15 lat. Jeśli jednak istnieją czynniki, które mogą wpływać na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów, lekarz może skrócić ten okres.


Tylko uprawniony lekarz orzecznik

Badania dla kierowców kategorii B może przeprowadzić wyłącznie lekarz posiadający odpowiednie uprawnienia. Nie każdy okulista czy internista ma prawo wydawać orzeczenia w tej sprawie. Upewnij się, że wybierasz placówkę, która posiada odpowiednie kwalifikacje.


Podsumowanie

Badania lekarskie dla kierowców kategorii B to obowiązek, którego nie można pominąć, niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz przygodę z prawem jazdy, czy musisz przedłużyć ważność dokumentu. Pamiętaj, aby odpowiednio się przygotować do wizyty, zabrać wymagane dokumenty i wybrać sprawdzoną placówkę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o innych aspektach związanych z prawem jazdy? Sprawdź nasze artykuły:

Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo na drodze!