Badania kierowców – ile są ważne?

Kandydaci na kierowców muszą przejść badania lekarskie. Jaka jest ich ważność? Czy kierowcy mogą  liczyć na bezterminowe orzeczenie lekarskie? Jak stan zdrowia wpływa na ważność badań kierowców?

Od czego zależy ważność badań lekarskich?

Ważność badań lekarskich kierowców jest uzależniona od kilku czynników. Mowa m.in. o:

 • kategorii prawa jazdy – inaczej traktowani są zawodowi kierowcy, a inaczej osoby posiadające prawo jazdy kategorii A czy B,
 • stanu zdrowia kierowcy
  • w zależności od stanu zdrowia termin ważności orzeczenia wydawany jest na okres od roku do 15 lat. Na górną granicę mogą liczyć osoby z doskonałym stanem zdrowia, inne osoby odpowiednio mniej.
  • przykładowo wobec osoby leczonej farmakologicznie z powodu cukrzycy, która stara się o prawo jazdy kategorii  AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, ale okres między badaniami nie może przekroczyć 5 lat,
 • wieku – seniorzy, u których rozpoznano np. jedną z chorób oczu i w związku z tym korzystają z okularów, muszą spodziewać się, że będą przechodzić badania lekarskie częściej niż raz na 15 lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o częstotliwości przeprowadzania badaniach lekarskich u osób, u których rozpoznano cukrzycę lub padaczkę, zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Jesteś kandydatem na prawo jazdy? Sprawdź, ile kosztują badania lekarskie. Z naszego poradnika dowiesz się również, jak przebiegają badania lekarskie i jak się właściwie do nich przygotować.

Ile są ważne badania lekarskie?

W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T prawo jazdy jest wydane maksymalnie na 15 lat. Okres ten może być jednak krótszy z uwagi na stan zdrowia.

Aktualne przepisy zawarte w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami nie przewidują wydania prawa jazdy bezterminowego.

Ile jest czasu na dostarczenie orzeczenia do wydziału Komunikacji?

Od 05.01.2011 roku czyli wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami, wystawione przez lekarza orzeczenie jest ważne przez okres na jaki zostało wydane:

 • Dlatego nie zgłoszenie się do urzędu zaraz po badaniu nie powoduje utraty jego ważności. Jeżeli zrobimy to np. za rok orzeczenie będzie nadal ważne.
 • Jeżeli wykonałeś/aś badania na jedną z tych kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T i w czasie na jaki wydane było orzeczenie chcesz zrobić kolejną, Twoje orzeczenie jest ważne i nie musisz ponawiać badań.

20 komentarzy do wpisu „Badania kierowców – ile są ważne?”

 1. Mam pytanie pomocnicze:
  Prawo jazdy kat. B robiłem w 1992 roku i wtedy też robiłem badania. Obejmowały one kategorię A i B.
  Teraz chcę zrobić prawo jazdy kat. A
  Czy w którymś punkcie obowiązującej ustawy jest napisane że to moje badanie nie jest ważne?

  • To pytanie najlepiej skierować do urzędu wydającego numer PKK. Być może nie będzie musiał Pan przechodzić badań ponownie a PKK zostanie wydany na podstawie badań już wykonanych?

 2. Ustawa reguluje że za badania lekarskie nie można zapłacić więcej nisz 200zł ja robiłem w Sosnowcu i zapłaciłem 240 zł lekarza który jeszcze skierował mnie na dodatkowe psychiatry 100zl ciekawi mnie kto się zato weźmie za wyłudzanie kasy.

 3. Chce zrezygnować ze szkoły w kórej miałam mieć kurs czy po odebraniu dokumentów czyli numer Pkk oraz badań będą ważne w innej szkole czy muszę robić badania i iść po numer odpoczątku

  • Numer PKK wyrabia się raz dla danej kategorii prawa jazdy. Nie ma potrzeby wyrabiania go od nowa podczas zmiany szkoły jazdy lub wznowienia szkolenia np. po kilku latach. Numer PKK jest bezterminowy, ogranicza go tylko czas na jaki zostało wydane orzeczenie lekarskie.
   Wystarczy zrezygnować z kursu i poprosić o zwolnienie w systemie informatycznym Pani/a profilu PKK. Procedura w systemie trwa kilka minut, po czym kolejny OSK będzie mógł go pobrać i będzie można kontynuować szkolenie w innej szkole.
   Proszę pamiętać o zabraniu z obecnej szkoły oryginału karty przeprowadzonych zajęć (kserokopia zostaje u nich) podkreślonej i podpisanej przez kierownika po ostatniej wpisanej pozycji. Kolejny OSK zaliczy już odbyte szkolenie w ramach limitu godzin w kursie. Nie ma potrzeby przekazywania oryginalnego druku z numeru PKK, niezbędny jest tylko sam numer.

 4. Mam ważne prawo jazdy na kat B i chciałabym zrobić jeszcze na kat T. Czy w takiej sytuacji muszę ponownie zrobić badania lekarskie?

  • Jeżeli badanie na kat. B było robione po 2013 roku i prawo jazdy nie straciło ważności, numer PKK do kat. T powinien być wydany na podstawie poprzedniego badania. Najlepiej skontaktować się ze swoim Wydziałem Komunikacji. Urzędnik na podstawie posiadanych dokumentów udzieli informacji czy poprzednie orzeczenie pozwoli mu wydać PKK do kat. T.

 5. Witam. Jeżeli mam nr pkk a zgubiłam kartkę z badaniem lekarskim czy muszę robić badanie 2 raz aby złożyć wniosek o prawo jazdy??

  • Najprawdopodobniej orzeczenie znajduje się w Pani aktach osobowych w urzędu wydającego numer PKK. Przynajmniej powinno tam być. Dlatego badania nie powinny być potrzebne do złożenia wniosku o prawo jazdy, chyba że upłynął ich termin ważności?

 6. Witam. W 2003 roku zdałem prawo jazdy kat b. Było bezterminowe. W 2016 poszerzyłem uprawnienia o kat b+e. Pomimo braku jakichkolwiek przeciwwskazań lekarz wystawił mi dokument ważny 5 lat( jestem zdrowy, nigdy się nie leczyłem farmakologiczne, mam dobry wzrok co zostało stwierdzone podczas badania). Moje pytanie brzmi czy lekarz wpisał tą datę omyłkowo, czy wynikało to z przepisów jakie wtedy obowiązywały, bo w starostwie kiedy poprosiłem żeby przy kat B była kreska (tak jak było pierwotnie) to pani odparła że obowiązują mnie badania które robiłem przy kat b+e. Teraz nie wiem czy urzędnik ma rację kwestionując bezprawnie mój stan zdrowia, czy lekarz omyłkowo wpisał tą datę (gdyby było coś nie tak z moim zdrowiem to chyba by mnie poinformował podczas wizyty) Od czego mam zacząć wyjaśnianie tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc

  • Urzędnik prawidłowo stwierdził ważność ostatnich badań i wpisał datę ważności prawa jazdy wynikającą z ostatniego orzeczenia. Urzędnik nie zakwestionował Pana stanu zdrowia a jedynie wpisał do dokumentów stan faktyczny wynikający z obecnego orzeczenia lekarskiego.

   Jeżeli uważa Pan że okres orzeczenia powinien być dłuższy gdyż Pana stan zdrowia na to pozwala. Najprościej byłoby od razu po badaniu zażądać wyjaśnień lekarza.

   Orzecznik przeprowadzając badanie na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia medycznego ma prawo uznać, że stan zdrowia osoby badanej powinien być skontrolowany np. za 5, 10 czy 15 lat. Z całą pewnością nie ma obowiązku wstawiania kresek w orzeczeniu lub stwierdzenia, że stan zdrowia danej osoby pozwala kierować pojazdem dożywotnio, nawet gdy poprzednie orzeczenie nie miało wpisanego terminu ważności.

   Wydanie orzeczenia na krótszy okres niż Pan by sobie tego życzył, nie oznacza że musi się Pan z tym zgadzać. W terminie 14 dni od badania jest możliwość wystąpienia z odwołaniem do WOMP (Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy). Lekarz WOMP przeprowadzi badanie odwoławcze i wyda orzeczenie, być może inne niż to od którego się Pan odwoła. Od orzeczenia wydanego przez lekarza WOMP nie ma już możliwości odwołania. Niestety za badanie odwoławcze też trzeba ponownie zapłacić.
   Z tego co Pan pisze badanie było robione w 2016 roku, więc przedawniła się już możliwość odwołania.

   Istnieje też możliwość wykonania w chwili obecnej powtórnego badania u tego samego lub innego orzecznika. Pociągnie to za sobą niepotrzebne koszta kolejnego badania i opłaty za wydanie nowego prawa jazdy. W takim przypadku ważne byłoby orzeczenie z najświeższą datą wykonania.

   Z uwagi na zminimalizowanie kosztów kolejnych badań podstawowych lub odwoławczych i ponownej wymiany prawa jazdy, najlepszym rozwiązaniem będzie poczekanie do końca ważności obecnego dokumentu. Wtedy wykona Pan badania zachowując możliwość bezpośredniego omówienia wyniku z lekarzem i ewentualnego odwołania do WOMP.

 7. Witam badania lekarskie robiłem w 2001r są bezterminowo.Prawo jazdy zdałem po 2013 na kategorie B gdzie dokument jest na 15l. Czy po tym czasie będę musiał zrobić badania lekarskie czy tylko wymienić dokument.

  • Mamy jedno prawo, natomiast z tego co wiemy praktyki w urzędach bywają różne.
   Jeżeli w wydanym uprzednio orzeczeniu, zaznaczona była cała grupa kategorii prawa jazdy obejmująca również B+E (kiedyś niekiedy lekarze zaznaczali nie grupę kategorii, a jedynie dokładnie tę o którą ktoś się starał np. tylko B) i termin na jaki wydane orzeczenie nie wygasł, według nas urząd mógłby wydać PKK bez żądania ponownych badań.
   Żeby rozwiać wątpliwości najlepiej jest udać się do do swojego urzędu i porozmawiać z urzędnikiem wydającym profile PKK.

 8. Witam.Robilem badanie w womp 10.01.2020r .napisali brak przeciwwskazan do kierowania lecz nastepne dali termin 27 styczen 2021.Czy musze je znowu robic w womp.dziekuje

 9. Dzień dobry. Rozpoczęłam kurs na prawo jazdy w 2014 roku. Orzeczenie lekarskie zostało wystawione bezterminowo. Jednak nie odebrałam dokumentów ze szkoły jazdy, a teraz (luty 2020) chciałabym rozpocząć kurs w innej szkole. Jak długo szkoła jazdy ma obowiązek przetrzymywać moje dokumenty? Czy uważacie, że jest szansa na ich odzyskanie po tylu latach i wykorzystania ich w nowym kursie?

 10. Złodziejskie przypisy zrobione przez złodziei w celu wyłudzania pieniędzy. Niech te rządowe gnidy wyjaśnią dlaczego kajaki (jak zwykle) i przekleństwami że to dokument traci ważność nie uprawnienia – jak minie okres wskazany w blankiecie jako termin jego ważności to jesteście karani jak za brak uprawnień nie brak ważnego blankietu. Wszystkim im życzę żeby umierali długo i boleśnie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.