Badania kierowców – ile są ważne?

Badania kierowców – ile są ważne?

Kandydaci na kierowców muszą przejść badania lekarskie. Jaka jest ich ważność? Czy kierowcy mogą  liczyć na bezterminowe orzeczenie lekarskie? Jak stan zdrowia wpływa na ważność badań kierowców?

Od czego zależy ważność badań lekarskich?

Ważność badań lekarskich kierowców jest uzależniona od kilku czynników. Mowa m.in. o:

 • kategorii prawa jazdy – inaczej traktowani są zawodowi kierowcy, a inaczej osoby posiadające prawo jazdy kategorii A czy B,
 • stanu zdrowia kierowcy
  • w zależności od stanu zdrowia termin ważności orzeczenia wydawany jest na okres od roku do 15 lat. Na górną granicę mogą liczyć osoby z doskonałym stanem zdrowia, inne osoby odpowiednio mniej.
  • przykładowo wobec osoby leczonej farmakologicznie z powodu cukrzycy, która stara się o prawo jazdy kategorii  AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, ale okres między badaniami nie może przekroczyć 5 lat,
 • wieku – seniorzy, u których rozpoznano np. jedną z chorób oczu i w związku z tym korzystają z okularów, muszą spodziewać się, że będą przechodzić badania lekarskie częściej niż raz na 15 lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o częstotliwości przeprowadzania badaniach lekarskich u osób, u których rozpoznano cukrzycę lub padaczkę, zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Jesteś kandydatem na prawo jazdy? Sprawdź, ile kosztują badania lekarskie. Z naszego poradnika dowiesz się również, jak przebiegają badania lekarskie i jak się właściwie do nich przygotować.

Ile są ważne badania lekarskie?

W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T prawo jazdy jest wydane maksymalnie na 15 lat. Okres ten może być jednak krótszy z uwagi na stan zdrowia.

Aktualne przepisy zawarte w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami nie przewidują wydania prawa jazdy bezterminowego.

Ile jest czasu na dostarczenie orzeczenia do wydziału Komunikacji?

Od 05.01.2011 roku czyli wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami, wystawione przez lekarza orzeczenie jest ważne przez okres na jaki zostało wydane:

 • Dlatego nie zgłoszenie się do urzędu zaraz po badaniu nie powoduje utraty jego ważności. Jeżeli zrobimy to np. za rok orzeczenie będzie nadal ważne.
 • Jeżeli wykonałeś/aś badania na jedną z tych kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T i w czasie na jaki wydane było orzeczenie chcesz zrobić kolejną, Twoje orzeczenie jest ważne i nie musisz ponawiać badań.

7 komentarzy do wpisu „Badania kierowców – ile są ważne?”

 1. Mam pytanie pomocnicze:
  Prawo jazdy kat. B robiłem w 1992 roku i wtedy też robiłem badania. Obejmowały one kategorię A i B.
  Teraz chcę zrobić prawo jazdy kat. A
  Czy w którymś punkcie obowiązującej ustawy jest napisane że to moje badanie nie jest ważne?

  • To pytanie najlepiej skierować do urzędu wydającego numer PKK. Być może nie będzie musiał Pan przechodzić badań ponownie a PKK zostanie wydany na podstawie badań już wykonanych?

 2. Ustawa reguluje że za badania lekarskie nie można zapłacić więcej nisz 200zł ja robiłem w Sosnowcu i zapłaciłem 240 zł lekarza który jeszcze skierował mnie na dodatkowe psychiatry 100zl ciekawi mnie kto się zato weźmie za wyłudzanie kasy.

 3. Chce zrezygnować ze szkoły w kórej miałam mieć kurs czy po odebraniu dokumentów czyli numer Pkk oraz badań będą ważne w innej szkole czy muszę robić badania i iść po numer odpoczątku

  • Numer PKK wyrabia się raz dla danej kategorii prawa jazdy. Nie ma potrzeby wyrabiania go od nowa podczas zmiany szkoły jazdy lub wznowienia szkolenia np. po kilku latach. Numer PKK jest bezterminowy, ogranicza go tylko czas na jaki zostało wydane orzeczenie lekarskie.
   Wystarczy zrezygnować z kursu i poprosić o zwolnienie w systemie informatycznym Pani/a profilu PKK. Procedura w systemie trwa kilka minut, po czym kolejny OSK będzie mógł go pobrać i będzie można kontynuować szkolenie w innej szkole.
   Proszę pamiętać o zabraniu z obecnej szkoły oryginału karty przeprowadzonych zajęć (kserokopia zostaje u nich) podkreślonej i podpisanej przez kierownika po ostatniej wpisanej pozycji. Kolejny OSK zaliczy już odbyte szkolenie w ramach limitu godzin w kursie. Nie ma potrzeby przekazywania oryginalnego druku z numeru PKK, niezbędny jest tylko sam numer.

  • Jeżeli badanie na kat. B było robione po 2013 roku i prawo jazdy nie straciło ważności, numer PKK do kat. T powinien być wydany na podstawie poprzedniego badania. Najlepiej skontaktować się ze swoim Wydziałem Komunikacji. Urzędnik na podstawie posiadanych dokumentów udzieli informacji czy poprzednie orzeczenie pozwoli mu wydać PKK do kat. T.

Dodaj komentarz