Każdy kandydat na kierowcę musi się przebadać

Aby zostać kierowcą i móc samodzielnie poruszać się po drogach, nie wystarczy nauczyć się jeździć niczym mistrz kierownicy. Dobry kierowca to zdrowy kierowca, dlatego przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy każdy kandydat na kierowcę musi zrobić badania lekarskie i uzyskać odpowiednie zaświadczenie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań.

Badania do numeru PKK

Osoby, które chcą zrobić prawo jazdy, muszą najpierw znaleźć dobra i sprawdzoną szkołę, która kształci na wysokim poziomie i może pochwalić się dużą skutecznością. Ale to nie wszystko. Przed zapisaniem się na kurs konieczne jest wyrobienie PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę, który załatwia się w wydziale komunikacji urzędu miasta. Do wyrobienia PKK konieczne jest posiadanie zaświadczenia od lekarza, które potwierdza, że dana osoba może zostać kierowcą. Badanie lekarskie wymagane jest nie tylko w przypadku przyszłych kierowców, ale również tych, których prawo jazdy jest czasowe i muszą je co jakiś czas odnawiać.

Gdzie zrobić badania lekarskie do PKK?

Badania lekarskie dla kierowców można wykonać w wielu miejscach. Trzeba jednak pamiętać, aby zaświadczenie było wystawione przez lekarza, który ma do tego uprawnienia. Nie każdy lekarz może bowiem wystawić zaświadczenie, które będzie honorowane przy wyrabianiu PKK. Badania można wykonać w przychodniach medycyny pracy, przychodniach rodzinnych, bądź nawet w prywatnych gabinetach lekarskich w których co jakiś czas przyjmuje lekarz orzecznik. Jest tez wiele przychodni, które specjalizują się w badaniach kandydatów na kierowców. Ich dużą zaletą są krótkie terminy oczekiwania na badanie. W przychodni https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/ lekarze przyjmują codziennie, można więc praktycznie z marszu umówić się na wizytę i w ciągu kilku dni uzyskać potrzebne zaświadczenie.

Ile kosztuje badanie na kierowcę?

Badanie dla przyszłych kierowców jest dosyć sporym wydatkiem, który podwyższa koszt zdobycia wymarzonego prawa jazdy. Zgodnie z nieobowiązującym już rozporządzeniem, badanie kosztowało 200 zł bez względu na to, w jakiej przychodni czy u jakiego lekarza je chcieliśmy wykonać. Obecnie cena nie jest już regulowana i lekarze mogą ją ustalać dowolnie. W niektórych szkołach nauki jazdy można natomiast znaleźć ofertę kursów, w których cenę wliczone są również badania. To dobre rozwiązanie nie tylko ze względów finansowych, ale również dlatego, że przyszły kierowca nie musi na własną rękę szukać lekarza – najczęściej do konkretnej przychodni zostanie skierowany przez szkołę nauki jazdy.

Czy trzeba przygotować się do wizyty?

Do badania lekarskiego dla przyszłych kierowców nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać, gdyż są one nieinwazyjne. Lekarz sprawdza jedynie podstawowe parametry, a stan zdrowia ocenia na podstawie przede wszystkim wywiadu z przyszłym kierowcą. Warto jednak na badanie przyjść wypoczętym i być w dobrej kondycji. Do lekarza koniecznie trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty oraz stare prawo jazdy, jeśli kierowca potrzebuje jedynie przedłużyć stary dokument. Osoby, które na coś chorują, powinny wziąć ze sobą także dokumenty medyczne, zaświadczenia czy wypisy ze szpitali. Dzięki temu lekarz, który będzie je badał, będzie miał kompleksową wiedzę na temat stanu ich zdrowia.

Co sprawdza lekarz podczas badania?

Badanie lekarskie dla kierowców sprawdza przede wszystkim te parametry, które są niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach. Kandydaci mają więc sprawdzany wzrok i słuch, a także zmysł równowagi. W przypadku badania słuchu można mieć na sobie aparat słuchowy, a osoby z wadą wzroku mogą mieć założone okulary korekcyjne lub soczewki. Jeśli wada wzroku czy słuchu jest odpowiednio korygowana, nie ma żadnych przeciwwskazań do poruszania się po drogach. Przed badaniem na kierowców często stresują się daltoniści, czyli osoby, które mają problemy z rozróżnianiem kolorów. Daltonizm nie jest jednak zazwyczaj przeciwwskazaniem do uzyskania prawa jazdy kategorii B. Test ISHIHARY. Problemy mogą pojawiać się dopiero w przypadku wyższych kategorii. Lekarz orzecznik najczęściej wpisze odpowiedni kod do zaświadczenia, ale je wystawi.

Ogólna kondycja i zdrowie kandydata na kierowcę

W czasie badania na prawo lekarz sprawdza też ogólny stan zdrowia kandydata. Mierzy poziom ciśnienia krwi, osłuchuje serce. Przeprowadza też szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia. Osoby, które chorują na przewlekłe choroby powinny więc mieć przy sobie swoją dokumentację medyczną czy zaświadczenia od lekarzy prowadzących. Mogą być potrzebne w przypadku osób z chorobami serca czy cierpiących na cukrzycę. Są to bowiem dolegliwości, które nieodpowiednio leczone mogą powodować, że poruszanie się samochodem nie będzie w pełni bezpieczne. Natomiast właściwie lekowo opanowana cukrzyca lub dolegliwości sercowe nie powinny zamykać drogi do uzyskania prawa jazdy. Może się jednak okazać, że zostanie ono wydane nie na czas nieokreślony, tylko na kilka lat. Wtedy po upłynięciu terminu ważności trzeba będzie badania powtórzyć.

Kto nie dostanie zaświadczenia?

Istnieje kilka przeciwwskazań, które wykluczają kandydata z dalszych starań o prawo jazdy. Spośród chorób najczęściej przyczyną odmowy wystawienia zaświadczenia jest zaawansowana epilepsja i ataki występujące kilka razy dziennie. Osoba, która nie do końca panuje nad swoim ciałem, stanowi bowiem za kółkiem zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych. Podobnie jest w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków czy środków odurzających. W teorii takie osoby nie powinny nigdy zostać kierowcami, w praktyce jednak podczas wizyty lekarskiej, która trwa maksymalnie pół godziny, lekarz nie zawsze jest w stanie stwierdzić u kandydata problem z alkoholem czy innymi substancjami.

Przeciwwskazaniem do zdobycia prawa jazdy może być również przyjmowanie na stałe niektórych grup leków, które osłabiają koncentrację czy koordynacje ruchową i powodują, że nie do końca jesteśmy w stanie kontrolować nasze reakcje czy zachowanie.

W przypadku stwierdzenia podczas badania przeciwwskazań do kierowania pojazdem lekarz orzecznik jest zobowiązany przekazać tę informację właściwym organom.