Cena badania lekarskiego kierowców – ile kosztuje badanie lekarskie?

Na badania lekarskie musi zgłosić się zarówno kandydat na kierowcę, jak i osoba, która chce przedłużyć termin ważności prawa jazdy. Takie badania są odpłatne. Ile kosztują? Czy stawka jest taka sama w całym kraju? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Koszt badania lekarskiego

Jeżeli chcesz uzyskać prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T lub odnawiasz uprawnienia do kierowania, cena badania lekarskiego wynosi 200 zł.

Cenę badania lekarskiego nie ustalają lekarze orzecznicy, którzy są uprawnieni do wykonywania badań kierowców. Aktualny cennik za badania został ustalony Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców.

Cena badania kierowców – czy mogę liczyć na rabat?

Być może zastanawiasz się, czy ceny badań lekarskich dla kierowców są takie same w całym kraju. Ponieważ cena została ustalona rozporządzeniem właściwego ministra, obowiązuje wszystkich lekarzy orzeczników badających kandydatów na kierowców. Nie możesz zatem liczyć na żadne promocje czy rabaty. Niezależnie od tego, z oferty którego lekarza orzecznika skorzystasz, zapłacisz zawsze taką samą kwotę za badania – 200 zł.

Chcesz zapisać się na prawo jazdy? Zanim to zrobisz, sprawdź, jak przebiegają badania na prawo jazdy – wbrew powszechnym opiniom, lekarz orzecznik nie bada wyłącznie wzroku. Badania kierowców są bardziej kompleksowe, a ich celem jest sprawdzenie, czy kandydat jest zdolny do kierowania pojazdami.

Badania lekarskie kierowców a refundacja z  NFZ

Czy cenę badań lekarskich dla kierowców można obniżyć, korzystając np. z refundacji NFZ? W przypadku kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T nie jest to możliwe. Badania lekarskie kierowców nie są usługami medycznymi w zakresie ochrony zdrowia. Przeprowadzają je przeszkoleni lekarze, którzy posiadają uprawnienia do badania kierowców.

Badania kierowców nie są refundowane, co oznacza, że każdy kandydat na prawo jazdy musi w budżecie wygospodarować wspomniane 200 zł na badanie lekarskie.

Czy będą zmiany ceny badania na prawo jazdy?

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców.

Według nowego rozporządzenia cena za to badanie nie ma być ograniczona kwotą 200 zł. Przy kat C i D prawa jazdy bardzo często kwota ta nie pokrywała faktycznych kosztów badań dodatkowych (okulista, laryngolog, neurolog).

Czyli lekarze będą mogli ustalać indywidualnie stawkę bez ograniczenia jej górnej granicy.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców

7 komentarzy do “Cena badania lekarskiego kierowców – ile kosztuje badanie lekarskie?”

    • Cena badania jest stała i wynosi 200 zł. dla badań przed kursem prawa jazdy oraz przedłużenia ważności posiadanych uprawnień. W ramach grupy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T, niezależnie czy będzie to jedna, czy wszystkie kategorie z tej grupy cena też jest niezmienna i wynosi 200 zł.

Możliwość komentowania została wyłączona.